Fakültemiz Hakkında


TARİHSEL GELİŞİM

     Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu kurulması; Milli Eğitim Bakanlığının 20/05/2009* tarihli ve 15627 sayılı yazısı üzerine 28/03/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30. maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27.05.2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

        Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu, beden eğitimi ve spor alanında verimli sistemlerin tasarlanması, gelişen spor teknolojisinin spor alanında kullanımının sağlanması,spor bilimcilerinin yetiştirilmesi ve ülke genelinde beden eğitimi ve sporun geliştirilmesini ve yönetimini sağlayacak nitelikli eleman yetiştirecek dört yıllık program sunan bir fakültedir.

Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulumuz 2018 yılında Spor Bilimleri Fakültesi olmuştur.

MİSYON

Fakültemiz; Atatürk ilkeleri çerçevesinde, aklın ve bilimin üstünlüğü doğrultusunda teknolojik atılımları yakından takip ederek sürekli gelişimi benimsemiş olup;  spor bilimleri ve teknolojisi alanında diğer üniversiteler ile işbirliği ve bilgi alışverişi çerçevesinde, bilimsel yollarla elde ettiği bilgi ve becerileri uygulamaya yansıtabilen çağdaş ve dinamik eğitim kadrosuyla beden eğitimi ve spor öğretmeni, antrenör yetiştirmeyi hedeflemektedir.

VİZYON

Çağdaş öğretim teknikleri çerçevesinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni, Antrenör yetiştiren ve Spor Bilimleri alanlarında öncü bilimsel araştırmalar gerçekleştiren bir kurum olmak

DEĞERLER

 • Bilimsellik
 • Gelişim
 • İşbirliği
 • Liderlik
 • Saygı
 • Bütünlük
 • Etkinlik

 

ÖNE ÇIKAN TEKNİK OLANAKLAR

Fakültenin Kullanımına Açık, Dokuz Eylül Üniversitesi’ne Ait Spor Salonu, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Cimnastik Salonu, Kondisyon Salonu, Egzersiz Fizyolojisi Laboratuvarı, Konferans Salonu

ÖNE ÇIKAN EĞİTİM PROGRAMLARI

Erasmus + ve Farabi Değişim Programları

BÖLÜMLER İÇİN ÖZEL YETENEK SINAVLARINA BAŞVURU ŞARTLARI (2021 yılı itibariyle)

 • Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı olmak.
 • Konuşma, sağlık ve fiziksel herhangi bir engeli olmamak (engelli öğrenci kontenjanları için 2021 YKS Kılavuzuna bakınız).
 • Daha önce bir yükseköğretim kurumundan disiplin nedeniyle çıkarılmış olmamak.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

 • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programına başvuru yapabilmek için adayların 2021 TYT’de en düşük 800.000 inci başarı sırasına veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2020 TYT puanına sahip olmaları gerekir.
 • Milli sporcuların (milli sporcu belgesi aslı ile birlikte) milli olduklarını belirten ilgili makamlardan alınmış belge getirmek şartıyla 2021 TYT’den en az 180 puana ve üzeri puana (2021 TYT en düşük 800.000 inci başarı sırası) veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2020 TYT puanına sahip olmaları gerekir.
 • Liselerin spor alan/kol bölümünden mezun olan adayların 2021 TYT’den en az 180 puana ve üzeri puana (2021 TYT en düşük 800.000 inci başarı sırası) veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2020 TYT puanına sahip olmaları gerekir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü

 • Antrenörlük Eğitimi Programına başvuru yapabilmek için adayların 2021 TYT’de en az 180 ve üzeri puana veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2020 TYT puanına sahip olmaları gerekir.
 • Milli sporcuların (milli sporcu belgesi aslı ile birlikte) milli olduklarını belirten ilgili makamlardan alınmış belge getirmek şartıyla 2021 TYT’den en az 150 puana ve üzeri puana veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2020 TYT puanına sahip olmaları gerekir.

Liselerin spor alan/kol bölümünden mezun olan adayların 2021 TYT’den en az 150 puana ve üzeri puana veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2020 TYT puanına sahip olmaları gerekir.